Главная » Файлы » Шкільна бібліотека

« Таємниці твого козацького імені »
23.02.2017, 12:35

Мета : розкрити таємниці походження українських козацьких імен, довести своєрідність їх походження, показати чарівність українських козацьких імен і прізвищ, виховувати почуття гордості бути власником свого імені.

Обладнання: книжкова виставка « Все про імена »

 

 

Ведучий: В нашому сучасному житті є багато людей які носять давні українські імена – Ганна, Михайло, Дмитро, Богдан, Іванко та багато інших імен. І майже ніхто з нас не знає, що ці та численні інші імена з’явились на світ завдяки українському козацтву.

Котигорошко: А я десь читав, що козаків називали по-різному: був Афінодор Нетудихата, Дукитий Непийпиво і навіть Вакула Черезтинногузадирищенко….

Іванко: Я сам не читав, але чув, що існували козацькі реєстри ( це такі книги), до яких заносили імена, прізвища і прізвиська усіх козаків, які тоді проживали в Україні.

Ведучий: Вірно, такі реєстри-своєрідні переписи козаків здійснювалися 450-500 років тому,а це досить таки давно.

Україночка: А мені тато розповідав, що в одному з реєстрів було зафіксовано 110 козаків на прізвище Михайленко, 100 Микитенко, а Федоренків – аж 205. Коваленків -132, а от Коноваленків, немає жодного прізвища. Виходить, Коваленки – нащадки козаків, а Коноваленки –ні?

Ведучий: Ні! Це ще ні про що не говорить. Бо в реєстрі є багато козаків, записаних неповно, наприклад, Іван з Києва, Марко з Бихова, Юсько з Гомеля, Кирило з Луцька. А Коноваленки, як прізвище, з’явилося від прізвиська професійної належності козака. Який доглядав за кіньми, лікував їх, годував та джигітував їх, кого згодом назвали прізвиськом - прізвіщем Коновал, Коноваленко, Коновалів, Конашевич.

Котигорошко: Будемо пам’ятати, що коней приручили в давній Україні ще 60 тисяч років тому! Саме через те всі українські прізвища, що чимось нагадують коня, були. Так би мовити,хрещені козаками, благословенні ними.

Історик: Навіть існував святий Конон, « який кіньми править». Православна церква відзначає день Святого Конона 18 березня щороку. Ілля Громовик, їдучи колісницею. За погонича брав лише Конона, бо він «опікун усіх коней і конюхів ». Цього дня мужики збирались біля шинку і пили горілку, « щоб коні були здоровими і не брикалися». Але не напивалися,бо, «хто перебирав. Того мертвим пронесуть під час жнив». На Кононів день задобряли і домовиків. У дохриииистиянські часи існували досить-таки дивні для сучасного вуха імена, наприклад: Бик, Білян,Божок,Береза,Будило, якими зараз0 ніхто не називає дітей. Навіть не можна сьогодні уявить у класному журналі учнів з іменами Дубко, Білянка, Оримира… Ні, не слід сміятися, то було дитинство нашої людності, а в дитинстві всі ми майстри на вигадку, коли імен практично ще не існувало, то як не назвати малесеньке дівчатко, яке щойно приніс лелека, пестливим ім’ям любимої тваринки – Кізочка, Корівка чи якоюсь там Голубкою.

Котигорошко : Виходить, що Котигорошко виник понад тисячу років !

Україночка : А Мар’яночки коли з’явилися в Україні ?

Історик : Ім’я Мар’яночка у дохристиянський період не зафіксовано. Зате потім це ім’я стає поширеним. Походження імені прозоре : від давнього імені Марія і польського Яна, що у стягненій формі дало давньоукраїнське ім’я Мар’яна, яке було внесено до святців Української православної церкви, таке ім’я давали черницям – монашкам. Ще донедавна Мар’яна була в першій десятці популярних імен, потім її витіснили Марина, Марія, Марта.

Ведучий : Живе в селі Цибульківка Царичанського району Дніпровської області прекрасний сільський поет Анатолій Продан, який у 1997 році склав прекрасного вірша « Ностальгія », у якому сумує за козацькими іменами.

 

Ностальгія.

 

Колись у нашому селі

Ось мужики були :

Лаврін, Федосій, Назар, Варивон,

Йосип, Опанас, Радивон,

Кирило, Каленик, Оникій, Дем’ян,

Омелько, Явтух, Спиридон, Митрофан,

Гурій, Микита, Левко, Аністрат,

Оксентій, Лаврентій, Гаврило, Кіндрат,

Нестор, Онисько, Мефодій, Пилип,

Терентій, Арсентій, Данило, Архип,

Пимон, Онуфрій, Свирид, Андріян,

Марко, Савелій, Тарас, Купріян,

Панфил, Харитон, Євдоким, Дорофій,

Оверко, Захар, Заврадим, Тимофій,

А ще : Лука, Кузьма, Аврам, Юхим,

Дмитро, Наум, Демид, Гордій,

Артем, Антип, Корній, Матвій,

Макар, Мирон, Мартин, Максим,

Устим, Мусій, Фанасій, Клим,

Єфрем, Сильвестр, Маркіян,

Хризант, Сидір і Хома,

Та вже таких дядьків нема !

Сучасні хлопці й парубки –

Перевились на Вовчики,

Шановні мами і батьки,

Тихенько пращурів згадайте, -

То наші славні козаки,

Їх нам потроху повертайте !

Іванко : А хто зможе з вас назвати імена з цього віршика, які зустрічаються у наші дні ?

Історик: Зверніть увагу: в одному вірші сільський поет назвав близько 70 чоловічих козацьких імен. Більшість з яких були популярними у козацькі часи. Серед слов’янських народів( українців, білорусів,росіян, болгар, поляків, чехів, словаків, сербів, хорватів) і взагалі народів Європи, козацькі імена найбільш милозвучні. Насичені за змістом, найбільш узгоджені. Але є народи, в іменах яких ховаються ще прадавні традиції уявлень первісних людей. Наприклад : в Бірмі, заведено протягом людського життя кілька разів змінювати власне ім’я. Так Маон Тун Шен ( « маон» означає у бірманців

« юнак»), згодом він стає Ко Тун Шеном ( «ко»-друг). А далі, досягнувши певного матеріального достатку, - Такін Тун Шеном ( « такін» - в перекладі « володар»). Найкоротше ім’я носив один бірманець. У цьому імені немає жодної літери. І на письмі воно передавалося за допомогою апострофа.

Україночка: у світі з іменами трапляються різні кумедні випадки. Ось один з них. Коли наприкінці минулого століття помер вождь одного індіанських племен, не знайшлося жодного майстра, який зміг би на надгробному камені вмістити ім’я небіжчика, тому, що його ім’я було найдовшим у світі – всього 130букв в імені.

Ведучий : А зараз прошу вас сконцентрувати свою увагу : розпочинаємо цікаву гру. Грають всі. Наші юні ведучі читатимуть лічилки, а ви уважно рахуйте, скільки діточок названо в них по іменах.

Україночка : Ми раненько – я і Влас –

Йдемо у двох у рідний клас.

А за нами – дві Ярини,

А за ними – три Ірини,

Ось і Женя із Сашком

Потім Лесик із Мишком,

А за ними ще дві Тасі.

Скільки нас уже у класі ? ( 13 )

Іванко : В нашім класі два Івана,

Дві Тетяни, два Степана,

Три Катрусі, три Галини,

П’ять Андріїв, три Поліни,

Вісім Тань, чотири Ніни,

П’ять Ярин і дві Марини,

І всього один Віталик.

Скільки всіх нарахували ? ( 40 )

Котигорошко : В клас зайшла Маринка

За нею Іринка,

Прибрели Тарас, Петро,

Оля, Коля і Дмитро.

Заглянули Лесь і Гнат.

Скільки було всіх хлоп’ят ? ( лише 6, решта – дівчата )

Україночка : Бігли по снігу пухнастім

Гриць, Віталій, я, дві Насті.

Ковзалися на Сулі

Біля нас три Василі,

Підійшли Роман й Павло,

Скільки нас усіх було ? ( 10 )

Історик : А чи хто здогадався, що існує ще немало імен, які вживаються лише в народних казках : ( учні називають ). Такими є Івасик – Телесик, Котигорошко, Баба Яга, Кирило Кожум’яка, Пан Коцький, Колобок та багато інших. По – різному вони виникали, хоча і казкове життя проживали, але розуму навчали. Окремо є Баба Яга, яка, як стверджують вчені, за своїм походженням була красивою слов’янкою на ім’я Яга, Ядвіга, Явдоха. З плином часу вона постаріла, зуби повипадали і майже з красуні перетворилася у чаклунку, та ще й стала злодійкувати. Чого тільки не трапляється у казках !

Ведучий : Багатьох людей у будь – якому віці, цікавить питання, що ж означає те чи інше ім’я людини. Спробуємо і ми познайомитися з декількома. Учні приготували таке завдання : « Що означає моє ім’я » .

 

Виступи учнів

 

Котигорошко : За календарем православної церкви – 8 листопада день Великомученика Димитрия Солунського. Всі, кого звати Дмитром, можуть святкувати день ангела. Мешканці Давньої Греції шанували легендарную сестру бога Зевса, яку звали Деметрею, або Димитрою. Вона була богинею достатку і хліборобства. Саме її наймення стало основою нашого імені Дмитро. Дмитрів день породив немало прислів’їв і приказок. Наприклад досить оригінальні спостереження за погодою, що дали такі прикмети :

« Якщо на Дмитра день без снігу, то ще не буде зими », «Випав сніг – весь листопад буде холодним і морозним », « Замерзла земля і дме холодний вітер – снігу не буде до Нового року ».

Іванко : А я розповім про популярне к всі віки чоловіче ім’я Богдан – даний самим Богом. Так називали сина, якого дуже довго чекали, так називали хлопчиків на честь національного героя України Богдана - Зиновія Хмельницького, який очолив Визвольну війну українського народу, був його гетьманом.

Визначний український історик Микола Іванович Костомаров навів цікаву легенду. Наведу короткий її виклад.

« Біля гори, де ріс густий хміль жили дід та баба, у яких не було діточок, і вони через те дуже журилися. Якось дід почув дитячий голос. У густому хмелі він знайшов хлопчика. Дитина лежала перед ним, а над головою у неї сяяло сонце. Дід взяв маля і поніс його до хати. Сонце теж пішло до хати. Тільки він увійшов у хату, як побачив, що стіни розступилися, а на місці старої хати виросли палати. І у кожній стало ясно – ясно. Дід і баба назвали цю дитину Богданом Хмельницьким. Богданом – ніби сам Бог дав їм дитину, а Хмельницький – тому, що знайшли хлопчика в хмелю. Ріс Богдан Хмельницький не по днях, а по годинах. Скоро виріс, і до нього з усіх усюд почали сходитися козаки. А як нападали вороги, той він завжди зненацька нападав на них і перемагав. Сильною людиною був Богдан Хмельницький ». Зараз в Україні людей на прізвище Хмельницький не так уже і багато, за те ім’я Богдан розповсюджено. Рідко, але зустрічаються і дівчатка, названі жіночою формою імені – Богдана.

Історик : Зараз в Україні ново роджені хлопчики одержують імена Анатолій, Андрій, Антон, Аркадій, Артем, Богдан, Борис та багато інших імен, якими користувалися колись козаки. А в людській пам’яті зберігаються козацькі імена, які вважаються застарілими чи історичними. Це Авакум, Авенир, Аксентій і ще сотні інших давніх козацьких імен. Є така наука ономатологія, яка вивчає власні імена і прізвища. Зовсім не випадково письменники і народна творчість – фольклор у своїх творах персонажам чи героям добирають такі прізвища та імена, які допомагають враз зрозуміти цей образ. Наприклад, Марко Безсмертний – воїн, захисник України; Павло Подушка – лежень; Степан Недохиличарка, Олесь Перекусисало та чиленні інші, які є прямими продовжувачами козацької традиції давати прізвиська і прізвища за характерними ознаками людини.

Україночка : От скільки нового ми дізналися на сьогоднішньої виховної годині.

Ведучий : Що ж, наша виховна година « Таємниці твого козацького імені » завершується. Залишається тільки подякувати усім за проведення такого пізнавального заходу.

 

 

 

До побачення. Хай усім щастить!

 

 

 

Категория: Шкільна бібліотека | Добавил: ириска
Просмотров: 823 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]